آسیا داراي دامنه اینترنتی شد
تاریخ : چهارشنبه، 18 مهر، 1386
موضوع : اخبار


آسیا داراي دامنه اینترنتی شد

چهارشنبه 18 مهر ماه 1386

جام جم آنلاين: با آغاز رسمی استفاده از دامنه اینترنتی « asia.» انتظار می رود شرکت های بزرگ برای ثبت آدرس های اينترنتي خود در این دامنه اقدام کنند.
به گزارش شبكه BBC ، اکنون دولت ها و شرکت ها می توانند نام خود را در آدرس هایی مانند www.namehere.asia ثبت کنند.
شرکت ها اجازه خواهند داشت نام هایی که عنوان تجاری آن را برای خود ثبت کرده اند، مالك شده و دولت ها هم امکان خواهند یافت نام های موجود در فهرست رزرو را در اختیار بگیرند.
مردم عادی هم از ماه فوریه سال 2008 که فروش عمومی دامنه «asia.» آغاز خواهد شد می توانند براي خرید آدرس مورد نظر خود در این دامنه اقدام کنند.


کار برای ایجاد «‌.asia domain‌» از سال 2000 آغاز شد. در این سال شرکت DotAsia Organisation رسما بعنوان مسوول رسمی راه اندازی دامنه «asia.» تایید شد تا اولین دامنه را در اواسط ماه اکتبر 2006 میلادی راه اندازی کند.
قرار است اولین آدرس ها با دامنه «asia.» از ماه مارس سال 2008 میلادی در اینترنت قرار گیرند و قابل دسترسی باشند.
شركت DotAsia Registry، برخلاف ساير شركت هايي که وظیفه فروش و ساماندهی دامنه های اینترنتی را برعهده داشتند قصد دارد برای آدرس هایی که بیش از یک متقاضی دارند مزایده برگزار کند.
از نظر جغرافیایی، دامنه «asia.» از استرالیا تا خاورمیانه گسترش دارد و تا کنون 20 سازمان که دامنه های ملی را کنترل می کنند، حمایت عملی خود را از این دامنه اعلام کرده اند.
پس از دامنه اروپایی «eu.» که فروش آن از آوریل سال 2006 آغاز شد، دامنه «asia.» دومین دامنه منطقه ای است که مورد استفاده قرار می گیرد و قرار است دامنه های آفریقا و آمریکای لاتین هم بزودی ايجاد شوند.

لسلی کاولی، مدیر اجرایی شرکت Nominet که وظيفه ثبت دامنه «uk.» را دارد ، گفت دامنه های منطقه ای می توانند گزینه خوبی باشند زيرا بسیاری از کشورها مقررات دشواری را به متقاضیان ثبت آدرس با دامنه آن کشور تحمیل می کنند.
خانم کاولی انتظار دارد بسیاری از درخواست های اولیه برای دامنه «asia.» از سوی شرکت هایی ارائه شوند که می خواهند از نام تجاری خود در قاره آسيا حفاظت کنند.
با این حال او گفت: تعداد پسوندهای اینترنتی (دامنه ها) روز به روز در حال افزایش است و شرکت ها باید در باره ثبت نام تجاری خود در تمام این دامنه ها تصمیم بگیرند.
با توجه به اينكه تعداد زبان های رایج در آسیا زیاد است بايد در ابتدا کلیه آدرس های دامنه «asia.» مانند آدرس های دامنه هاي «com.» یا «uk.» از حروف لاتین استفاده كنند.
البته در نهايت آدرس با حروف الفباي زبان های آسیایی هم ثبت خواهد شد اما شركت DotAsia زمان آغاز آن را مشخص نكرده است.
همزمان با خبر آغاز به کار دامنه «asia.» ، آیکان «Icann» که وظیفه نظارت بر آدرس های اینترنتی را برعهده دارد (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) ، آزمایش سیستمی برای نوشتن آدرس های اینترنتی با حروف غیرلاتین و الفباي زبان هاي محلي را آغاز کرده است.
در این آزمایش، آیکان عملکرد و نحوه استفاده از آدرسهای عربی، فارسی، چینی ساده، چینی سنتی، روسی، هندی، یونانی، کره ای، عبری، ژاپنی و تامیل را آزمايش خواهد کرد.منبع این مقاله : وب سایت سجاد - آدرس جدید : www.1.Sajjad.ir
http://1.sajjad.ir

آدرس این مطلب :
http://1.sajjad.ir/article8.htmlhttp://1.sajjad.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=8

INP_Nuke © IranNuke.com