Home
برگ نخست
Downloads
دریافت فایل
Forums
تالار گفتگو
Your Account
صفحه شخصی

AhwazServer
وب سایت سجاد - آدرس جدید : www.1.Sajjad.ir: انجمنهای تخصصی

انجمنهای تخصصی سایت سجاد :: مشاهده موضوع - آيا محتواي پيام كوتاه تلفن همراه قابل كنترل شدن است؟
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست انجمنهای تخصصی سایت سجاد » موبایل

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
آيا محتواي پيام كوتاه تلفن همراه قابل كنترل شدن است؟
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
Sajjad
ناظر سايت
ناظر سايت


عضو شده در: 17 دی 1384
پست: 6095
محل سکونت: اهواز iran.gif


امتیاز: 3245
دادن امتیاز
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: دوشنبه 10 دی 1386 - 07:41    عنوان:  آيا محتواي پيام كوتاه تلفن همراه قابل كنترل شدن است؟ پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول


آيا محتواي پيام كوتاه تلفن همراه قابل كنترل شدن است؟

یکشنبه، ۹ دیماه ۱۳۸۶

با رايج شدن و استقبال مشتركان از كاربرد خدمات ارزش افزوده‌ تلفن همراه مانند پيام كوتاه و يا سرويس مولتي‌مديا در كشور و بعضا ارسال موارد غيراخلاقي از طريق اين ابزار اطلاع‌رساني كه البته تنها مختص به ايران نبوده و در اغلب كشورهاي جهان صورت گرفته و مشكلاتي را ايجاد كرده است، بحث لزوم و ضرورت توجه و نظارت بر محتواي مورد مبادله در تلفن همراه مورد توجه قرار گرفته است.


به گزارش ايسنا پيام كوتاه و سرويس ارسال صوت و تصوير از طريق تلفن همراه از قابليت‌هاي اين ابزار ارتباطي است كه به گفته‌ مسوول دفتر اينترنت دادسراي عمومي و انقلاب تهران، پرونده‌هايي در رابطه با جرايم صورت گرفته از طريق پيام كوتاه در دستگاه قضايي مطرح شده است.

به عقيده‌ او با اعمال فيلترينگ اينترنت ارسال پيامك‌هاي غيراخلاقي و توهين به مقدسات در حال افزايش است؛ با توجه به اين‌كه آمار دقيقي از ميزان اين پيامك‌ها در دست نيست اما هر فرد مي‌تواند تعداد SMS‌هاي دريافتي مفيد، خنثي و هرزه خود را بررسي كند؛ با توجه به اين‌ مساله اين سوال وجود دارد كه آيا محتواي پيام كوتاه هم نيازمند كنترل است؟

به گفته‌ مسوول دفتر اينترنت دادسراي عمومي و انقلاب تهران، كنترل پيام كوتاه در كشور لازم است و اكنون مباحث كنترلي در مورد پيامك احساس مي‌شود و وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات بايد آماري در اين مورد تهيه كند و در صورت نياز جهت مجوزهاي لازم از سوي قوه‌ قضائيه و دادستان محترم تهران به عنوان مدعي‌العموم مشكلي وجود ندارد و در اين مورد همكاري‌ لازم را داشته و دارند.

او درباره‌ زمينه‌ پيگيري و كنترل پيام كوتاه ارسالي معتقد است: امواج ارسالي از سوي تلفن همراه در شبكه‌ ارتباطات سيار قابل پيگيري است ولي لازم است بخش‌هاي فني و پليس كنترل لازم را داشته باشند. مسوول دفتر اينترنت دادسراي عمومي و انقلاب تهران همچنين معتقد است كه كنترل پيامك بدون ورود به محتوا شنود مكالمات محسوب نمي‌شود، زيرا ورود به محتواي SMS مورد نظر نيست و مي‌توان به راحتي در كنترل پيامك به دليل اين‌كه سرويس دهنده ذخيره و ارسال متن پيام كوتاه متمركز است، مشكل چنداني وجود ندارد؛ اما بحث حريم خصوصي مطرح مي‌شود، اما مي‌توان با اقداماتي از جمله بررسي آماري وضعيت پيام كوتاه و كنترل كليد واژه پيامك را كه نياز به ورود به محتوا نيست، به كاربر اخطار داد.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه در برخي كشورهاي آسيايي ارسال SMS‌ غيرمجاز جرايمي بيش از 200 دلار در پي دارد؛ ولي در اين ميان وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات و شركت ارتباطات سيار نقش كليدي بر عهده دارند. اما رييس هيات مديره‌ شركت مخابرات ايران درباره‌ اين كه مسوول دفتر اينترنت دادسراي عمومي انقلاب تهران عنوان كرده كه كنترل پيام كوتاه لازم است و مباحث كنترلي در مورد پيامك احساس مي‌شود و وزارت ارتباطات بايد آماري در اين مورد تهيه كند به خبر نگار ايسنا گفت: تاكنون در مورد كنترل محتواي پيام كوتاه فرآيند و موضوعي نداشته‌ايم و كاري در اين رابطه انجام نداده‌ و برنامه‌اي در اين مورد نداريم و نخواهيم داشت.

وي همچنين درباره‌ اين كه مخابرات نمي‌تواند كنترلي نسبت به بلوتوث تلفن همراه داشته باشد، گفت: كنترل بلوتوث در حيطه‌ مخابرات نيست و كنترلي نسبت به آن نداريم. اين اظهارات در حالي است كه به عقيده‌ مسوول دفتر اينترنت دادسراي عمومي انقلاب تهران، دستگاه‌ها در برخورد با جرايم تلفن همراه آنچنان كه بايد با هم هماهنگ نيستند؛ به لحاظ حقوقي مشكلي در اين زمينه وجود ندارد، اما بايد به صورت فرآيندي هماهنگي‌هاي لازم در ميان دستگاه‌ها افزايش يابد.

اما وحيد صدوقي مديرعامل شركت ارتباطات سيار هم به ايسنا گفت: محتواي پيامك‌ها به هيچ وجه كنترل نشده و نخواهد شد. به گفته‌ او، بحث كنترل بر محتواي پيامك‌ها انجام نمي‌شود؛ البته با توجه به اين كه پيامك‌ها تفكيك بندي شده و پيام‌هاي فارسي شناسايي و براي آن‌ها نرخ جداگانه‌اي محاسبه شود، تعرفه‌ فعلي آن‌ها كاهش خواهد يافت، ولي اين موضوع دليل بر كنترل محتواي SMSها نيست و اين كار هيچ وقت انجام نخواهد شد.

اين موارد در حالي است كه ظاهرا جلساتي با وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، ناجا، و گمرگ در رابطه با مسائل كنترلي تخلفات حوزه تلفن همراه برگزار و مصوبات اين جلسه به دستگاه‌هاي ذي‌ربط اعلام شده است.

_________________

آخرين پستهاي انجمن
<< قوانين و شرايط استفاده از انجمنها >>
<< لطفا سعي کنيد به انجمنهاي مشابه اينجا نريد >>
<< روش ديدن نامه هاي جديد >>
<< کد آخرين ارسالهاي انجمنهاي تخصصي سايت سجاد >>

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger
تشکرها از این تاپیک
Sajjad از این تاپیک تشکر میکنم 
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1


 

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
قالب فارسی شده توسط ایران یاد

INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal
Powered by  MyPagerank.Net
PHP-Nuke © 2004 by Francisco Burzi | INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.22 ثانیه