Home
برگ نخست
Downloads
دریافت فایل
Forums
تالار گفتگو
Your Account
صفحه شخصی

AhwazServer
وب سایت سجاد - آدرس جدید : www.1.Sajjad.ir: انجمنهای تخصصی

انجمنهای تخصصی سایت سجاد :: مشاهده موضوع - هنگام خانه تکاني مراقب سلامتي تان باشيد
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست انجمنهای تخصصی سایت سجاد » بهداشت و سلامت

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
هنگام خانه تکاني مراقب سلامتي تان باشيد
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
Sajjad
ناظر سايت
ناظر سايت


عضو شده در: 17 دی 1384
پست: 6095
محل سکونت: اهواز iran.gif


امتیاز: 3245
دادن امتیاز
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: پنج‌شنبه 9 اسفند 1386 - 04:36    عنوان:  هنگام خانه تکاني مراقب سلامتي تان باشيد پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

هنگام خانه تکاني مراقب سلامتي تان باشيد

نزديک عيد که مي ‌شود، تميزي مفهوم تازه‌اي پيدا مي‌ کند. خانه تکاني از روزهاي مياني اسفند ماه آغاز شده و همه در اين نو شدن سهيم مي‌ شوند.يکي شيشه‌ها را پاک مي‌ کند، يکي کابينت‌ها را سر و سامان مي‌ دهد و ديگري در حال شستن پرده‌هاست و هميشه، مواد شوينده، پاي ثابت خانه تکاني است.
دقيقاً در همين روزها هم، آمار مسموميت با مواد شيميايي بالا مي‌ رود. خيلي‌ها هم به دليل رعايت نکردن اصول اوليه در استفاده از اين مواد، دچار مشکلاتي از قبيل اختلالات تنفسي مي‌ شوند.
توصيه‌هاي دکتر سيد علي شريف نيا، جراح و متخصص گوش و حلق و بيني را در اين‌باره بخوانيد.

آقاي دكتر، نوروز مي‌ تواند ما را مريض كند؟
هر كاري که اصولي انجام نشود، مي‌ تواند آسيب‌ رسان به جسم و روان باشد، مثل همين خانه‌ تكاني نوروز. ما مي ‌خواهيم درباره آسيب‌هاي ناشي از استنشاق مواد شوينده صحبت كنيم، وگرنه آسيب‌هاي ديگر از قبيل دردهاي عضلاني، حساسيت‌هاي پوستي و... هم در ماه اسفند شايع مي ‌شود.
آسيب‌هاي تنفسي و مخصوصاً آسيب به حنجره، به‌ دليل استفاده ي بي رويه و عدم رعايت نکات ايمني در استفاده از مواد سفيدکننده و پاک کننده‌هاي شيميايي در اسفند ماه شايع‌تر از هميشه است.
در نظافت و خانه تکاني آخر هر سال، با خيل عظيمي ‌از بيماران مواجهيم که در اثر استنشاق بخارات اين مواد که مي ‌تواند تحريکات و آسيب‌هاي جدي و خطرناکي را براي حنجره به دنبال داشته باشد، با گرفتگي صدا و اختلال در تنفس براي درمان مراجعه مي ‌کنند.
البته مورد بعدي که با تاسف درباره آن صحبت مي ‌کنم، استفاده روز افزون افراد به خصوص جوانان، از مواد مخدر و محرک شيميايي و متعاقب آن استفاده از مواد تدخيني مثل سيگار و به خصوص قليان‌هاي معطر است.
اينجا بايد يادآور شوم که در تعطيلات، نرخ استفاده از اين مواد هم افزايش پيدامي ‌کند که علاوه بر مسموميت‌هاي شيميايي و اختلالات عصبي، عوارض شديدي بر حنجره و ريه به شکل گرفتگي صدا، تغيير صدا و تنگي نفس به وجود مي‌ آورد که مي‌ تواند شيريني ايام نوروز را به تلخي تبديل کند.
در اين ميان صحبت کردن با صداي بلند، هلهله و شادي همراه با فرياد و يا حتي تشويق ورزشکاران با صداي بلند، به خصوص در کساني که سابقه سرماخوردگي دارند، باعث خون ريزي‌هاي کوچکي در لبه تارهاي صوتي شده (ميکروهموراژي) که پس از گرفتگي صدا، ممکن است گره‌هايي موسوم به گره‌هاي صوتي را ايجاد کند که تنها با انجام عمل جراحي قابل درمان است.

يک باور عاميانه وجود دارد، مبني بر اينکه پس از کار با مواد شوينده، يک ليوان شير بنوشيد. اين باور تا چه حد صحيح است؟
از بابت پيشگيري از عارضه‌اي که براي حنجره و ريه ايجاد مي‌ شود، باور غلطي است، اما مصرف شير، اصولاً هر زماني که مسموميت با مواد شيميايي به‌ دليل خوردن اين مواد وجود داشته باشد، مناسب به نظر مي ‌رسد.
با اين حساب، خوردن شير را در اين روزها توصيه مي‌ کنم، چرا که مواد شوينده‌اي نظير وايتکس، علاوه بر آسيب‌هاي ريه و حنجره، مسموميت‌هاي داخلي را هم باعث مي ‌شود.شما از روش‌هاي غلط كه باعث ايجاد عارضه مي‌ شوند، صحبت كرديد. به نظر شما طرز استفاده صحيح از اين مواد شوينده که کمترين آسيب را براي افراد به همراه داشته باشد، چيست؟
بدترين فرم استفاده از مواد پاک کننده و شوينده اين است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند و يا از آنها در محيط‌هاي بسته‌اي که بخار آب وجود دارد، استفاده کنند.
بيماران ما بيشترين عارضه را بعد از استفاده از اين پاک کننده‌ها در حمام داشته‌اند و ايجاد بخار توسط مواد شوينده و استنشاق آن براي افراد مشکل زا بوده است.
پس يکي از راه هاي پيشگيري، عدم استفاده از مواد شوينده در محيط‌هاي دربسته و جاهايي است که جريان هوا وجود ندارد.

ماسک‌ها چطور؟ استفاده از آنها تا چه حد مؤثر است؟
بايد بگويم که متأسفانه ماسک‌هايي که ما در اختيار داريم چندان کارآمد نيستند، چرا که ذرات مواد شيميايي موجود، به راحتي از اين ماسک‌ها عبور مي‌ کنند.
بنابراين اگر بخواهيم از ماسک کارآمدي استفاده کنيم، بايد بگويم که فقط ماسک‌هايي که در جنگ‌هاي شيميايي استفاده مي ‌شوند، مناسبند! اما ماسک‌هايي را هم که در بازارهست، صد در صد نفي نمي‌ کنم، چون هر چند کم اما باز هم، بي تأثير نيستند.

پس چه بايد کرد؟
اولين مورد، قطع مصرف بي رويه مواد پاک کننده است. در واقع پيشنهاد اين است که از مواد شوينده و پاک کننده‌اي استفاده شود که آسيب کمتري مي‌ رساند، مثلاً استفاده از پودرهاي شوينده که آنزيم هم دارند، بسيار امن تر از استفاده ازمواد سفيدکننده‌اي است که بخار دارد.
در کل مواد شوينده شيميايي را که بخار مي ‌کند، از برنامه تميزکاري حذف کنيد، مگر آنکه در جايي باشيد که جريان سريع هوا، بخارات را پراکنده مي‌ کند. در غير اين صورت هر چقدر هم که احتياط کنيد، باز هم احتمال آسيب وجود دارد.

آيا درست است كه تأثيرات مخرب مواد شوينده روي بچه‌ها بيشتر است؟
اصولاً وضعيت فيزيولوژيک بچه‌ها طوري است که حساس ترند و اين عارضه به دليل کوچک تر بودن تراشه و حنجره بچه‌ها، خطرات به مراتب بيشتري را براي آنها در بر دارد و ممکن است اختلالاتي را ايجاد کند که نياز به تراکستومي (thoracostomy) ‌براي آنها به وجود بيايد، يعني با استفاده از سوراخي در ناحيه گردن، تنفس برقرارشود که در اين صورت آسيب‌هاي جدي به ريه و حنجره آنها وارد خواهد شد.

علايم ايجاد اختلالات تنفسي چيست؟
معمولاً عارضه‌هاي حنجره و تراشه، با دو علامت گرفتگي صدا و تنگي نفس خودش را نشان مي ‌دهد که در بعضي‌ها مثل کساني که زمينه آلرژيک ريوي دارند، ابتدا تنگي نفس خودش را نشان مي‌ دهد.
اما در کسي‌ که سرماخوردگي سه روز پيش را داشته باشد، ابتدا گرفتگي صدا به وجود مي‌ آيد. بنابراين احساس تنگي نفس يا گرفتگي صدا نشانه بروز اختلال است.

بهترين اقدامات بعد از بروز اختلالات حنجره قبل از مراجعه به پزشک چيست؟
اولين و بهترين اقدام پس از بروز اختلال، قرار گرفتن در معرض جريان هواست، چرا که استنشاق هواي تازه، تنفس را تسهيل مي ‌کند و باعث ايجاد آرامش مي ‌شود.
استفاده از بُخور، به خصوص بُخور هواي سرد (که به ندرت در خانه‌ها وجود دارد) بسيار کارآمد است، همچنين خودداري از صحبت کردن مثل حرف زدن با تلفن هم مي‌ تواند مفيد باشد، اما بعد از تمام اين اقدامات، اگر مشكل برطرف نشد، مراجعه هر چه سريع تر به پزشک، مي ‌تواند در بسياري از موارد روند بهبودي را تسهيل کند.

خطرناک ترين مواد شوينده و پاک کننده کدامند؟
طبيعتاً مواد پاک کننده‌اي که مي‌ توانند آسيب رسان باشند، انواعي هستند که ايجاد گاز يا بخار مي‌ کنند. حتي بد نيست به عنوان يادآوري از حساسيت بيش ازحد افرادي که آسم دارند نسبت به اسپري‌ها صحبت کنيم، چرا که قرارگرفتن در معرض اين مواد شيميايي، در برخي از موارد عوارض بسيار شديدي را در اين افراد نشان داده است.از آنجايي که ماده مؤثره ي آنها داراي ترکيباتي از قبيل کلر است و بسيار زود تبخير مي‌ شوند، اين مواد قادر به ايجاد آسيب براي حنجره خواهند بود.

صدف کوه کن
منبع : تبیان

_________________

آخرين پستهاي انجمن
<< قوانين و شرايط استفاده از انجمنها >>
<< لطفا سعي کنيد به انجمنهاي مشابه اينجا نريد >>
<< روش ديدن نامه هاي جديد >>
<< کد آخرين ارسالهاي انجمنهاي تخصصي سايت سجاد >>

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger
تشکرها از این تاپیک
Sajjad از این تاپیک تشکر میکنم 
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1


 

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
قالب فارسی شده توسط ایران یاد

INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal
Powered by  MyPagerank.Net
PHP-Nuke © 2004 by Francisco Burzi | INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.14 ثانیه