Home
برگ نخست
Downloads
دریافت فایل
Forums
تالار گفتگو
Your Account
صفحه شخصی

AhwazServer
وب سایت سجاد - آدرس جدید : www.1.Sajjad.ir: انجمنهای تخصصی

انجمنهای تخصصی سایت سجاد :: مشاهده موضوع - پارکينسون از کجا مي‌ آيد؟
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست انجمنهای تخصصی سایت سجاد » بهداشت و سلامت

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
پارکينسون از کجا مي‌ آيد؟
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
Sajjad
ناظر سايت
ناظر سايت


عضو شده در: 17 دی 1384
پست: 6095
محل سکونت: اهواز iran.gif


امتیاز: 3245
دادن امتیاز
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: دوشنبه 10 دی 1386 - 06:52    عنوان:  پارکينسون از کجا مي‌ آيد؟ پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

پارکينسون از کجا مي‌ آيد؟چندي پيش هنرپيشه مشهور انگليسي ، دبورا کر که به بيماري پارکينسون مبتلا شده بود، جان باخت. در تاريخ معاصر افراد مشهور زيادي به اين بيماري مبتلا شدند. هيتلر، سالوادور دالي، مائو و محمدعلي کلي از اين جمله‌اند. امروزه شيوع بيماري پارکينسون رو به افزايش است و مشاغل گوناگون و کار با مواد شيميايي و صنعتي، استرس و تغيير سبک زندگي، همه در افزايش شيوع اين بيماري مؤثرند. خوب است درباره پارکينسون بيشتر بدانيد.

علت ايجاد بيماري پارکينسون در يک شخص هنوز مبهم باقي مانده است. علت احتمالاً ترکيبي از عوامل محيطي و ژنتيکي بوده و ممکن است از شخصي به شخص ديگر متفاوت باشد.

اگرچه علت بيماري پارکينسون ناشناخته مانده است اما دانشمندان عواملي را مرتبط با بيماري پارکينسون شناسايي کرده‌اند. به عنوان مثال، در افراد بالاي 60 سال ، احتمال ابتلا به بيماري پارکينسون حدود 2 تا 4 درصد است، در مقايسه با ساير افراد که حدود يک تا دو درصد است.

ردپاي بيماري در خانواده

در حدود 15 تا 25 درصد افراد مبتلا به پارکينسون داراي يک خويشاوند مبتلا به پارکينسون، هستند. در يک تحقيق بزرگ، محققان دريافتند که در افرادي که داراي يک خويشاوند درجه اول مبتلا به پارکينسون مانند پدر و مادر يا خواهر و برادر مبتلا هستند، احتمال ابتلا به پارکينسون حدود دو تا سه برابر جمعيت عادي است. اين به اين معني است که اگر والدين شما مبتلا به بيماري پارکينسون هستند، احتمال ايجاد اين بيماري در شما کمي بالاتر از سايرين است.
بيماري پارکينسون در بسياري از مبتلايان به صورت مستقيم با وراثت در ارتباط نيست اما محققان تعدادي از ژن‌هاي دخيل در اين بيماري را در تعدادي از خانواده‌ها شناسايي کرده‌اند. بعضي از اين ژن‌ها در پروتئين‌هايي که در عملکرد‌هاي سلول‌هاي دوپاميني دخيل‌اند، تغييراتي ايجاد مي ‌کنند. به دليل امکان مطالعات وسيع در آزمايشگاه‌هاي مدرن، امروزه جنبه‌هاي گوناگون وراثتي اين بيماري، تحت تحقيقات گسترده‌اي قرار گرفته است.

صدمات محيطي

بعضي از دانشمندان بر اين باورند که بيماري پارکينسون ممکن است در نتيجه تماس با سموم يا آسيب‌هاي محيطي به وجود بيايد. تحقيقات، تعدادي از عوامل‌ مرتبط با پارکينسون مانند زندگي در مناطق حاشيه‌اي شهر، استفاده از آب چاه يا مصرف ترکيبات آفت‌کش را مشخص کرده‌اند. تزريق ماده مخدري به نام متيل فنيل تتراهيدروپيريدين مي ‌تواند به سرعت موجب ايجاد بيماري پارکينسون به صورت دائمي شود. اما در حقيقت هيچگونه مدرک محکمي درباره اينکه يک عامل محيطي به تنهايي موجب ايجاد اين بيماري شده است، وجود ندارد. اگرچه اين عوامل محيطي در مطالعات نمونه‌هاي آزمايشگاهي پارکينسون کمک‌ کننده هستند و محققان هنوز به دنبال سرنخ‌ها و ارتباطات تازه‌اي ميان عوامل گوناگون و ايجاد پارکينسون مي‌ گردند. اغلب متخصصان بر اينکه اين بيماري ناشي از ترکيبي از عوامل وراثتي و محيطي است، هم عقيده‌اند، اگرچه ما هنوز ماهيت اين ترکيب را نمي ‌دانيم.پارکينسون چيست؟

بيماري پارکينسون اختلال حرکتي مزمن و پيش رونده‌ است به اين معني که علائم اين بيماري به مرور زمان بدتر مي‌ شوند. حدود 15 درصد مبتلايان به پارکينسون پيش از 50 سالگي تشخيص داده مي‌ شوند. شيوع اين بيماري با افزايش سن، زياد مي شود. علت اين بيماري ناشناخته است و در حال حاضر درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد اما تعدادي از روش‌هاي دارو درماني و جراحي براي بهبود علائم وجود دارند.

بيماري پارکينسون زماني که سلول‌هاي مغزي موجود در قسمتي از مغز به نام جسم سياه دچار اختلال عملکرد مي‌ شوند يا مي ‌ميرند، به وجود مي‌ آيد. اين سلول‌ها ماده شيميايي به نام دوپامين را توليد مي ‌کنند. دوپامين يک واسطه شيميايي است که اطلاعات را به قسمت‌هايي از مغز که در کنترل حرکت و تعادل بدن دخيل‌اند، مي‌ فرستد. زماني شخص دچار پارکينسون مي‌ شود که سلول‌هاي مولد دوپامين شروع به از بين رفتن بکنند و ميزان دوپامين توليد شده در مغز پايين بيايد.

بنابراين پيام‌هايي که در ارتباط با شيوه و زمان حرکت بدن هستند، از مغز آهسته‌تر فرستاده مي‌ شوند که سبب مي‌ شود، شخص مبتلا قادر به شروع و کنترل حرکاتش به صورت طبيعي نباشد. بيماري پارکينسون علائم متفاوتي دارد که از شخصي به شخص ديگر متفاوت است، مانند لرزش دست و پا، صورت و فک، سفتي يا گرفتگي عضلات اندام‌ها و تنه، کاهش سرعت حرکات و اختلال تعادل و هماهنگي.

دارودرماني

محققان هنوز در پي ارزيابي سودمندي چند ماده گوناگون روي کاهش سرعت پيشرفت اين بيماري و درمان علائم آن هستند. بهتر است مبتلايان به اين بيماري پيش از مصرف هرگونه دارويي، براي جلوگيري از ايجاد تداخلات دارويي خطرناک با پزشک‌شان مشورت کنند. از آنجايي که شواهدي در رابطه با آسيب‌هاي اکسيداتيو به سلول‌هاي عصبي در بيماري پارکينسون وجود دارد، مصرف آنتي ‌اکسيدان‌ها تحت بررسي قرار دارد.

از مکمل‌ها چه خبر؟

کوآنزيم Q10يک آنتي‌اکسيدان قوي موجود در ميتوکندري سلول است. ميتوکندري‌ها يک ساختار مولد انرژي در سلول هستند و بعضي از دانشمندان عقيده دارند که اختلالات عملکرد ميتوکندري‌ها در ايجاد پارکينسون مؤثر است. يک تحقيق کلينيکي جديد، نشانگر آن بود که ميزان‌ زيادي از کوآنزيم Q10 موجب کاهش سرعت پيشرفت اين بيماري در تعدادي از مبتلايان شده است اما تحقيقات درباره اين آنزيم هنوز به طور گسترده‌اي صورت نگرفته است تا بتوان مصرف اين ماده را به مبتلايان توصيه کرد.
ويتامين E نيز مي‌ تواند در مقابله با آسيب‌هاي مغزي ناشي از راديکال‌هاي آزاد، مؤثر باشد و به نظر مي ‌رسد که احتمال ابتلا به پارکينسون را پايين مي ‌آورد، اگرچه شواهد محکمي در اين زمينه وجود ندارد اما از آنجايي که ويتامين E عوارض جانبي کمي دارد، بسياري از مبتلايان به پارکينسون از اين دارو استفاده مي‌ کنند. تحقيقات درباره مصرف انبه هندي و زغال‌اخته و نقش آنها در کاهش مرگ سلول‌هاي عصبي در حال انجام گرفتن است.
کراتين يکي ديگر از ترکيبات مورد علاقه دانشمندان است زيرا اين ترکيب موجب افزايش ميزان فسفوکراتين که يک منبع انرژي براي عضلات و مغز است، مي‌ شود. بررسي درباره تأثير اين ماده روي آسيب‌هاي سلول‌هاي عصبي، در حال انجام است. تحقيقات همچنين روي ماده‌اي به نام گلوتاتيون و تأثير آن روي متابوليسم سلولي و قدرت آنتي اکسيداني آن تحت انجام است. هر دوي اين ترکيبات به نظر اميدوارکننده مي ‌رسند، اگرچه روش تجويز مفيد آنها، عوارض و خطرات استفاده طولاني ‌مدت از آنها مشخص نيست. داروهاي متفاوتي براي مبتلايان به پارکينسون در بازار وجود دارد. اين داروها اغلب گران و از کارخانه‌هاي متفاوتي هستند. اين داروها اغلب داراي عوارض جانبي و تداخلات دارويي با ساير داروها هستند، بنابراين قبل از استفاده از اين داروها، مشورت با پزشکتان بسيار مهم است.

دکتر مهدي يزداني
منبع : تبیان

_________________

آخرين پستهاي انجمن
<< قوانين و شرايط استفاده از انجمنها >>
<< لطفا سعي کنيد به انجمنهاي مشابه اينجا نريد >>
<< روش ديدن نامه هاي جديد >>
<< کد آخرين ارسالهاي انجمنهاي تخصصي سايت سجاد >>

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger
تشکرها از این تاپیک
Sajjad از این تاپیک تشکر میکنم 
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1


 

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
قالب فارسی شده توسط ایران یاد

INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal
Powered by  MyPagerank.Net
PHP-Nuke © 2004 by Francisco Burzi | INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.17 ثانیه