Home
برگ نخست
Downloads
دریافت فایل
Forums
تالار گفتگو
Your Account
صفحه شخصی

AhwazServer
وب سایت سجاد - آدرس جدید : www.1.Sajjad.ir: انجمنهای تخصصی

انجمنهای تخصصی سایت سجاد :: مشاهده موضوع - هفت ابزار رايگان براي مديريت شبكه‌ها
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست انجمنهای تخصصی سایت سجاد » شبکه و امنيت شبکه

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
هفت ابزار رايگان براي مديريت شبكه‌ها
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
Sajjad
ناظر سايت
ناظر سايت


عضو شده در: 17 دی 1384
پست: 6095
محل سکونت: اهواز iran.gif


امتیاز: 3245
دادن امتیاز
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: جمعه 9 فروردین 1387 - 19:16    عنوان:  هفت ابزار رايگان براي مديريت شبكه‌ها پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

هفت ابزار رايگان براي مديريت شبكه‌ها


اشاره :
امروزه مبحث مديريت شبكه‌‌ها با گسترش و پيچيده شدن هر چه بيشتر محيط‌هاي شبكه‌اي اهميت ويژه‌اي پيدا كرده است. به طوري كه مي‌توان گفت بدون استفاده از ابزارهاي موجود، كنترل شبكه‌ها غيرممكن به نظر مي‌رسد. براي مديريت مناسب نحوه كار شبكه ابزارهاي بسياري وجود دارند كه براي تهيه برخي از آن‌ها بعضاً بايد بهاي زيادي را بپردازيم. وليكن در حركتي درخور توجه، تعدادي از تهيه‌كنندگان و فروشندگان اين‌گونه نرم‌افزارها، برنامه‌هاي خود را به صورت منبع‌باز در اختيار مشتريانشان قرار داده‌اند. نرم‌افزارهاي مديريت شبكه عمدتاً ابزارهاي شبكه‌اي با ترافيك داده‌ها و وضعيت موجود در يك شبكه را با روش‌هاي مختلفي بررسي مي‌نمايند. اگر مايليد با اين نرم‌افزارهاي رايگان آشنا شويد، اين مقاله مي‌تواند نقطه شروع مناسبي باشد تا پس از شناسايي اوليه و مراجعه به آدرس اينترنتي هر يك از اين نرم‌افزارها، آن‌ها را بارگذاري نماييد و با توجه به شرايط خود از آن‌ها بهره بگيريد.DHCP Probe

روش كار اين نرم‌افزار كه توسط اعضاي بخش IT دانشگاه رينستون تهيه شده، به اين صورت است كه يك درخواست به مقصد هر سرويس‌دهنده DHCP (پروتكل كنترل دايناميك ميزبان‌ها كه به طور پويا به ابزارهاي شبكه‌اي آدرسIP اختصاص مي‌دهد) ارسال مي‌كند.
حال اگر در شبكه يك سرويس‌دهنده DHCP غيرمجاز وجود داشته باشد، به نرم‌افزار DHCP Probe پاسخ مي‌دهد و اين نرم‌افزار اختلا‌ل موجود در شبكه را به مدير شبكه گزارش مي‌دهد.
در واقع اين برنامه سعي مي‌كند سرويس‌دهنده DHCP يا Bootp (پروتكلي كه قبل از DHCP مورد استفاده قرار مي‌گرفت) كه مستقيماً به شبكه اترنتمان وصل هستند را بيابد.
اين نرم‌افزار رايگان تحت سيستم‌‌عامل‌هاي سولا‌ريس و لينوكس توليد شده است. آخرين نسخه آن ويرايش 0/2/1 است كه در تاريخ چهاردهم مارس 2007 به‌روزرساني شده است.
براي آگاهي از نحوه بارگذاري اين نرم‌افزار و كسب اطلا‌عات تكميلي مي‌توانيد به اين آدرس مراجعه نماييد.

Password safe

ابزاري رايگان كه به شما اجازه مي‌دهد كلمات عبور جداگانه براي برنامه‌هاي جداگانه و سايت‌هاي وب خودتان داشته باشيد؛ بدون آن‌كه مجبور باشيد تمامي اين كلمات عبور و نام‌هاي كاربري را به خاطر بسپاريد. اين برنامه براي پي‌سي‌ها وPocket PC ها و تحت سيستم‌عامل‌هاي مختلف مثل ويندوزهاي سري اكس‌پي، 2000،NT ،98 95 و خانواده يونيكس و لينوكس منتشر شده و از طريق اين سايت قابل بارگذاري است.

Kiwi Syslog daemon

اين ابزار رايگان براي ثبت وقايع، دريافت و نمايش و ارسال پيام‌هاي Syslog از ميزبان‌هايي چون مسيرياب‌ها، سوييچ‌ها، ترمينال‌هاي يونيكس يا ساير ابزارهايي كار مي‌كنند كه با Sysloy كاربرد دارد. برخي از امكانات اين نرم‌افزار عبارتند از:
- ثبت وقايع فايروال‌هاي PIX سيسكو
- ثبت وقايع فايروال‌هاي خانگي Linksys
- پشتيباني از TCP
- تجزيه و تحليل پايگاه‌داده مديريتي پروتكل SNMP
لا‌زم به ذكر است كه نسخه تجاري اين نرم‌افزار نيز با امكانات ويژه موجود است. براي تهيه اين نرم‌افزار و آشنايي با ساير محصولات اين شركت مي‌توانيد به سايت رسمي آن مراجعه نماييد.
پس از دريافت اين نرم‌افزار و شروع كار عملي با آن به خاطر داشته باشيد كه مزيت عمده آن در مديريت و مشاهده فايل‌هاي ثبت وقايع در ابزارهاي شبكه‌اي متفاوت به صورت متمركز است.Argus

اين ابزار با مانيتورينگ سرويس‌دهنده‌ها و مسيرياب‌هاي شبكه‌اي، مدير شبكه را از كارايي و دسترس‌پذيري كليه ميزبان‌هاي مطمئن مي‌كند. شايد بتوان گفت كه به طور دقيق‌تر اين نرم‌افزار برنامه‌هاي كاربردي TCP ،UDP ، ارتباطات شبكه‌اي مبتني بر IP مثل VoIP را مانيتور مي‌كند و گزارش‌هاي توليدي را به فرم تحت وب، SMS، ايميل وPager به مدير شبكه اعلا‌م مي‌نمايد.
براي دريافت اطلا‌عات فني‌تر و بارگذاري برنامه به آدرس اينترنتي آن رجوع كنيد.

Zenoss Core

اين نرم‌افزار هم مانند برنامه قبلي براي مانيتوركردن ابزارهاي شبكه‌اي سيستم‌عامل‌ها، برنامه‌هاي كاربردي، سرويس‌دهنده‌ها و ... كاربرد دارد. استفاده و تنظيم صحيح اين نرم‌افزار مي‌تواند به مدير شبكه بروز اختلال در سلا‌مت و در دسترس بودن منابع شبكه‌اي را به طرق مختلف گزارش دهد.
اين نرم‌افزار براي كسب اطلا‌عات مورد نيازش از پروتكل SNMP و فناوري WMI يا Windows Managment Instromentation در بسترهاي ويندوزي بهره مي‌جويد.
سايت رسمي اين نرم‌افزار حاوي اطلا‌عات فني مفيدي است كه به صورت فايل‌هاي متني PDF و Demoهاي مختلف در اختيار مشتريانش قرار مي‌دهد. مراجعه به آدرس آن به تمامي علاقمندان توصيه مي‌شود.

Tera Term

اين نرم‌افزار ارتباطي در واقع يك شبيه‌ساز ترمينال (Terminal Emulator) در محيط ويندوز را در اختيار كاربران قرار مي‌دهد كه قادر است ترمينال‌هاي مختلفي مثل VT-100 تا VT.388 را نمونه‌سازي كند و نيز از سرويس‌هاي Telnet و SSH نسخه‌هاي 1 و 2 و همچنين ارتباطات از طريق پورت سريال پشتيباني مي‌نمايد.
ويرايش‌هاي مختلف اين نرم‌افزار توسط افراد مختلفي در طول اين سال‌ها بارها بروزرساني شده است. آخرين نسخه اين نرم‌افزار با شماره 4.57 را مي‌توانيد از اينجا بارگذاري كنيد.

Splank Server

آخرين نرم‌افزار رايگاني كه معرفي خواهيم كرد، در سال 2006 به صورت رايگان معرفي و منتشر شد. اين برنامه در واقع يك برنامه عيب‌يابي و شاخص‌گذاري داده‌هاي حجيم (مثلا‌ً پانصد مگابايت) است.
روش كار اين نرم‌افزار به اين صورت است كه براي يافتن اطلا‌عات مورد نيازش در فايل‌هاي log، صف پيام‌ها (Message Queues)، فايل‌هاي پيكربندي، تراكنش‌هاي پايگاه‌هاي داده‌ و تله‌هاي SNMP يا SNMP Traps كه عبارتند از: پيام‌هايي كه ابزارهاي مجهز به پروتكل SNMP ميان يكديگر مبادله مي‌كنند تا تغيير وضعيت خود را به يكديگر اعلا‌م نمايند)‌ را جست‌وجو مي‌كند تا هرگونه خطاي احتمالي را به محض بروز، بيابد و به مدير شبكه اعلا‌م نمايد.
اين نرم‌افزار تمامي وقايع را در يك پايگاه‌داده MySQL ذخيره مي‌نمايد. اين برنامه فقط در بسترهاي لينوكس و يونيكس و توزيع‌هاي مختلف آن يعني سولا‌ريس و Free BSD و همچنين سيستم‌عامل Mac OSX ارايه شده است و از طريق آدرس اينترنتي قابل دريافت و استفاده است.

منبع: نت‌ورك ورلد
ترجمه از ماهنامه شبکه

چهارشنبه 8/12/1386

_________________

آخرين پستهاي انجمن
<< قوانين و شرايط استفاده از انجمنها >>
<< لطفا سعي کنيد به انجمنهاي مشابه اينجا نريد >>
<< روش ديدن نامه هاي جديد >>
<< کد آخرين ارسالهاي انجمنهاي تخصصي سايت سجاد >>

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger
تشکرها از این تاپیک
Sajjad از این تاپیک تشکر میکنم 
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1


 

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
قالب فارسی شده توسط ایران یاد

INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal
Powered by  MyPagerank.Net
PHP-Nuke © 2004 by Francisco Burzi | INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal

مدت زمان ایجاد صفحه : 0.44 ثانیه